Results 2018: Thames Path Challenge

10 Sep 2018 11:51
Jean-Loup Fenaux
News Results
Thames Path Challenge - 50k Walk
Credit : Jack Kelly

Thames Path Challenge 100km

Paul Nixon won the race with a time of 08:38:56. Coming in second was John Gregory (09:01:45). James Mitchell got the third place in 09:09:50.

In the ladies race, Anna Troup got a win, finishing with a time of 09:45:06 , followed by Alex Marshall who finished with a time of 10:54:09. The third place went to Laura Cornish with a time of 11:39:45

Top 5 Men

1 Paul Nixon 08:38:56
2 John Gregory 09:01:45
3 James Mitchell 09:09:50
4 Matt Hales 09:15:17
5 Ian Tew 09:19:39

Top 5 Women

1 Anna Troup 09:45:06
2 Alex Marshall 10:54:09
3 Laura Cornish 11:39:45
4 Jessica Busen-Smith 12:08:11
5 Josie Heade 12:30:45

Complete results

Thames Path Challenge 100km 2-Days

Nick Little claimed victory with a time of 11:24:46. Coming in second was Eros Adamides (12:41:31). Ben Cox got the third place in 12:50:38.

In the ladies race, Caroline Underwood took top spot in 12:41:36 . Emily Johnson earned runner-up honours with a time of 13:18:49. Finishing third was Lisa Smith (13:55:40).

Top 5 Men

1 Nick Little 11:24:46
2 Eros Adamides 12:41:31
3 Ben Cox 12:50:38
4 Max Newby 13:18:43
5 Ashley Reece 14:42:16

Top 5 Women

1 Caroline Underwood 12:41:36
2 Emily Johnson 13:18:49
3 Lisa Smith 13:55:40
4 Roxanne Mitchell 17:34:27
5 Jennifer Holmes 17:59:21

Complete results

First Half Challenge 50km

Pierre Meslet grinded past more than 528 runners to win in 03:28:20. He bested Roger Fairhurst who crossed the finish line une heure et 11 secondes behind him. Finishing third was Simon Beal (04:58:19).

For the women, Kezzie Paxton got a win, finishing with a time of 04:56:23 . She bested Rebecca Holmes who crossed the finish line 7 minutes 59 secondes behind her. Emily Alderman got the third place in 05:04:25.

Top 5 Men

1 Pierre Meslet 03:28:20
2 Roger Fairhurst 04:28:31
3 Simon Beal 04:58:19
4 Lee Kennedy 05:03:42
5 Joe Green 05:04:24

Top 5 Women

1 Kezzie Paxton 04:56:23
2 Rebecca Holmes 05:04:22
3 Emily Alderman 05:04:25
4 Kaijia Gu 05:22:28
5 Ruth Rigden 05:31:15

Complete results

Second Half Challenge 50km

Robin Mcnelis scored victory with a time of 15:58:04. He bested Dave Myers who crossed the finish line -1 heure et 47 minutes 5 secondes behind him. Gabriel Emery got the third place in 14:40:23.

In the women’s race, Carly Walsh finished first in 14:43:33 . She finished 12 minutes 6 secondes ahead of Oonagh Hughes. Rounding out the top three was Elizabeth Leaning with a time of 13:13:36.

Top 5 Men

1 Robin Mcnelis 15:58:04
2 Dave Myers 14:10:59
3 Gabriel Emery 14:40:23
4 Simon Gale 14:43:35
5 Mark Armstrong 14:44:25

Top 5 Women

1 Carly Walsh 14:43:33
2 Oonagh Hughes 14:55:39
3 Elizabeth Leaning 13:13:36
4 Caroline Leah 13:16:11
5 Sharne Hunt 13:20:15

Complete results

First Quarter Challenge 28km

James Tugwell took top spot in 02:20:44. Jon Blackie earned runner-up honours with a time of 02:40:08. Lars Hjetting (03:08:13) made notched third place.

For the women, Kah Peng Aw won the race with a time of 03:54:39 . Lynn Warner earned runner-up honours with a time of 03:57:00. Cristina Crespo-Manez got the third place in 04:00:45.

Top 5 Men

1 James Tugwell 02:20:44
2 Jon Blackie 02:40:08
3 Lars Hjetting 03:08:13
4 Sven Hjetting 03:08:14
5 Jafles Pacheco 03:16:47

Top 5 Women

1 Kah Peng Aw 03:54:39
2 Lynn Warner 03:57:00
3 Cristina Crespo-Manez 04:00:45
4 Yvonne Körner 04:05:05
5 Michelle Howe 04:23:57

Complete results

Second Quarter Challenge 22 km

Robin Pinfold won the race with a time of 03:25:39. He finished 44 minutes 48 secondes ahead of James Collis. Rounding out the top three was Al Walmsley with a time of 04:16:30.

In the ladies race, Vicky Burr won the race with a time of 03:25:33 , followed by Nerissa Haskic who finished with a time of 03:56:57. While Natasha Romera came in third at 04:10:24

Top 5 Men

1 Robin Pinfold 03:25:39
2 James Collis 04:10:27
3 Al Walmsley 04:16:30
4 Ian Abendroth 04:20:28
5 Graeme Sibley 04:20:30

Top 5 Women

1 Vicky Burr 03:25:33
2 Nerissa Haskic 03:56:57
3 Natasha Romera 04:10:24
4 Fatima Norat 04:11:00
5 Jane Winchester 04:11:03

Complete results

Third Quarter Challenge 27 km

Peter Florence outran roughly 52 runners to win with a time of 05:10:15. He finished 7 minutes 48 secondes ahead of David Hix. David Mcdaniel got the third place in 05:18:07.

In the women’s race, Livia Tibbetts scored victory with a time of 04:17:06 . Liz Ross Martyn earned runner-up honours with a time of 04:17:19. While Manuela Pauley came in third at 04:36:04

Top 5 Men

1 Peter Florence 05:10:15
2 David Hix 05:18:03
3 David Mcdaniel 05:18:07
4 Andrew Shaw 05:18:19
5 Mark Maurice-Jones 05:18:23

Top 5 Women

1 Livia Tibbetts 04:17:06
2 Liz Ross Martyn 04:17:19
3 Manuela Pauley 04:36:04
4 Maeve Barve 04:56:40
5 Ciara Bailey 04:56:41

Complete results

Fourth Quarter Challenge 22 km

Steve Wood scored victory with a time of 03:38:19. Nick Payne earned runner-up honours with a time of 03:55:11. Chris Payne (04:09:58) made notched third place.

In the ladies race, Lisa Parker Borthwick took top honours by finishing the race in 02:52:39 . She finished 2 secondes ahead of Caroline Delin. The third place went to Toni Campbell with a time of 02:59:32

Top 5 Men

1 Steve Wood 03:38:19
2 Nick Payne 03:55:11
3 Chris Payne 04:09:58
4 Matthew Murray-Cox 04:10:40
5 Michael Beresford 04:11:03

Top 5 Women

1 Lisa Parker Borthwick 02:52:39
2 Caroline Delin 02:52:41
3 Toni Campbell 02:59:32
4 Nikki Bolsover 03:38:20
5 Isabela Niculae 03:38:24

Complete results

Henley 10 km

Jon Hatchett finished first in 00:40:24. Coming in second was Shane Minehane (00:41:28). Rounding out the top three was Jonathan Randell with a time of 00:41:36.

For the women, Claire Hallissey took top spot in 00:45:32 . Nina Parracino earned runner-up honours with a time of 00:52:35. Finishing third was Laura Howell (00:52:38).

Top 5 Men

1 Jon Hatchett 00:40:24
2 Shane Minehane 00:41:28
3 Jonathan Randell 00:41:36
4 Darren Graves 00:43:05
5 Terry Oregan 00:43:49

Top 5 Women

1 Claire Hallissey 00:45:32
2 Nina Parracino 00:52:35
3 Laura Howell 00:52:38
4 Aitzi Marco 00:54:40
5 Gemma Grange 00:54:45

Complete results